Rejon Umocniony Hel

strona główna
artyleria
broń pancerna
broń strzelacka
ogranizacja wojska

31 bateria artylerii nabrzeżnej im. Heliodora Laskowskiego. Przedwojenne stanowisko nr 1 obecnie jest całkowicie zniszczone, pozostały po nim tylko ruiny na brzegu Zatoki Gdańskiej. Zastąpiono je budując nowe, 5 stanowisko, spowodowało to zmianę numeracji stanowisk, tak więc przedwojenne stanowisko nr 2 to obecnie nr 1 itd.

21 bateria artylerii przeciwlotniczej składała się z dwóch stanowisk armat przeciwlotniczych wz. 22/24 kal. 75mm. Pomimo, że stanowiska są takiej samej konstrukcji, nie są jednak identyczne, jedno jest lustrzanym odbiciem drugiego. Stanowiska znajdują się w odległości ok 30 - 40m jedno od drugiego. Pomimo, że stanowisko baterii oznaczone są jako zabytek, ktoś naruszając prawo, zniszczył za pomocą materiałów wybuchowych otwory strzelckie w podziemnej części stanowisk. Sądząc po śladach, które są świeże, ten akt wandalizmu i bezmyślności miał miejsce niedawno.

Jastarnia - znajduje się tu schrony głównej linii obrony Rejonu Umocnionego Hel od strony lądu. Cztery z nich, Sokół, Sabała, Saragossa i Sęp tworzyły zasadniczą linię obronną, piąty, lekki schron, razem z trzema nie wybudowanymi linię wspierającą.

Bateria artylerii nabrzeżnej Schleswig - Holstein.Bateria artylerii nabrzeżnej Schleswig - Holstein. Stanowiska tej baterii zostały wybudowane przez niemców w czasie II WŚ dla dział kal. 406mm. Z trzech stanowisk dostępne są dwa.


(25kB)

[Rozmiar: 125226 bajtów]
Zdjęcie pochodzi z: http://maps.google.com/STATYSTYKI ODWIEDZIN STRON WWW