artyleria
broń pancerna
broń strzelecka 
wojska lądowe
strona główna

Kursy walut niektórych państw (przeciętny kurs roczny)
waluta1928r.1932r.1935r.1937r.
1 dolar USA8,908,925,305,28
1 funt szterlingów43,3931,2925,9926,13
100 franków francuskich34,9735,0334,9821,39
100 franków szwajcarskich171,72173,19172,28121,26
100 koron czechosłowackich26,4226,4022,0518,45
100 lir włoski46,8845,7743,8827,85
100 marek niemieckich212,44211,84213,20212,38

Wydatki i dochody budżetowe niektórych państw (w walucie danego państwa)
Państworokwydatkidochodyzadłużenie
ogółemw tym
na wojsko
w mln waluty
danego państwa
Polska* [w mln zł.]1928/292.8418513.0084.170
1932/332.2457612.0005.054
1935/362.2287621.9194.757
1936/372.2137682.217
1937/382.3357702.373
1938/392.4758002.475
Anglia [w tys. funtów szterlingów]1928/29818.041113.470836.4357.631
1932/33859.310102.990827.0317.648
1935/36841.834136.949844.7757.902
Czechosłowacja [w mln koron]192811.0192.10011.30332.425
193210.2581.82610.00835.437
193510.0982.8758.44246.784
Francja [w mln franków]192844.2489.34348.177468.512
193254.94513.50243.436459.745
193549.86813.59539.485508.909
Niemcy [w mln marek]19288.3767586.5687.891
19325.7356305.04212.137
193614.439
USA [w mln dolarów]1928/293.8496904.03317.604
1932/335.3076682.62419.487
1935/368.8809134.11628.701
Włochy [w mln lir]1928/2920.9904.56121.42888.287
1932/3323.0035.30218.90197.268
1935/3620.2174.60318.635107.269
* Rzeczywiste wydatki Polski na wojsko były większe - Korpus Ochrony Pogranicza finansowany był z budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Koleje w niektórych państwach w 1936r.
państwodługość linii
w tys. km
długość linii na
1000km2 w km
parowozy
w tys szt.
wagony osobowe
w tys. szt.
wagony towarowe
w tys. szt.
Polska20,20525,412,0152,6
Anglia33,8140,018,942,7618,9
Czechosłowacja13,91004,29,793,5
Francja64,611719,033,0465,0
Niemcy68,714620,764,0578,3
Rumunia11,9413,63,756,9
USA415,34445,124,61.790,0
Włochy23,2755,97,5126,3

Samochody i motocykle w niektórych państwach
państwosamochody [tys szt.]motocykle [tys szt.]
1929r.1932r.1937r.na 10.000
mieszkańców
[1937r.]
1929r.1937r.
Polska302929859
Anglia1.3091.3742.242476731488
Francja1.0891.6892.167517302
Niemcy5776501.4472146081.327
Włochy1892944119566159
Czechosłowacja4792108712660
Rumunia3134241223
USA24.49325.81428.2212.197119
Japonia74971472018

W 1938r. w Polsce było zarejestrowanych 34.324 samochodów w tym:
6.843 ciężarowych
1.754 autobusów
4.946 taksówek
motocykle: 9.876
rowery: 1.001.549
na 10.000 mieszkańców przypadało 9,9 samochodów

Sprzedaż nowych samochodów w Polsce
wg. "Polskie konstrukcje i licencje motoryzacyjne w latach 1922-1980" A. Rummel
Rok193419351936193719381940
Ilość1.5002.0004.9469.96914.00020.000*
* przewidywana ilość

Produkcja samochodów [tys. szt.]
1928r.1936r.
Prod. światowa5.2395.809
USA4.3594.454
Anglia217481
Niemcy105298
Francja224203
Włochy5548
Czechosłowacja1311

Źródło: MAŁY ROCZNIK STATYSTYCZNY 1938
"Polskie konstrukcje i licencje motoryzacyjne w latach 1922-1980" A. Rummel
STATYSTYKI ODWIEDZIN STRON WWW