Tankietka TKS
broń pancerna
strona główna


Na świecie zachowały się do dnia dzisiejszego cztery tankietki oraz jedno podwozie TK-3. Do niedawna znane były tylko trzy z nich, dwa typu TKS i jeden TK-3.
W Jugosławii TK-3, w muzeum w Belgradzie.w muzeum w Belgradzie. W czasie II Wojny Światowej wóz ten został zdobyty przez oddziały partyzanckie gen. Tito. Prawdopodobnie należał do 10 BKPanc. - Mot., przejęty przez Węgrów, przekazany został następnie Ustaszom. W podmoskiewskim Muzeum Pancernym w Kubiance znajduje się TKS nr 1720. Pojazd ten został wyprodukowany 20 VII 1936r. i był 194 wozem tego typu.
Drugi zachowany TKS, mocno zdekompletowany, znajdował się w Szwecji w Muzeum Pancernym w Axwall. Dzięki życzliwości Szwedzkiego Muzeum Armii i Stowarzyszenia Szwedzkiego Muzeum Historii Obronnej, tankietka ta w październiku 2003r trafiła do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Okazało się jednak, że w Norwegii jest jeszcze jedna, czwarta, dotąd nie znana tankietka. Latem 2002 roku, pana Steffen Aronsen skontaktował się ze mną, informując, iż jest w posiadaniu polskiej tankietki, którą zdecydowany jest sprzedać. Jest to trzeci, dotąd nieznany egzemplarz typu TKS. Został pozostawiony po wojnie przez wojska niemieckie w Norwegii. Przez wiele lat wykorzystywany był jako ciągnik. Właściciel przystosował pojazd do tej roli zdejmując częściowo opancerzeniem, zamiast niego zamontowano m.in. przednią szybę z niemieckiego samochodu ciężarowego. Po zużyciu się oryginalnego silnika Polski Fiat 122A, w pojeździe zainstalowano silnik od samochodu Ford. Wiadomość o możliwości zakupu tankietki spotkała się z dużym zainteresowaniem. Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że pojazd został sprzedany. Obecnie znajduje się w Polsce
Innym, także nie znanym wcześniej eksponatem, jest podwozie tankietki TK-3. Odnaleźli je we Francji bracia, panowie Maciej i Stanisław Kęszyccy. Obecnie, jako depozyt, znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jej zdjęcia są dostępne na stronie miesięcznika "Odkrywca".(135kB)

(134kB)

(123kB)

(120kB)

(138kB)

(125kB)

(133kB)

(132kB)

(125kB)

(119kB)

(133kB)

(121kB)

(134kB)

(399kB)

(436kB)