ZASADY OGÓLNE
ARTYLERIA


REDUTY
LINIE
TWIERDZA

POLOWA


Gdańsk Grodzisko zdjęcia
Militaria - strona główna
Uzbrojenie Wojska Polskiego 1939r
Dawne machin wojenne
MAPA STRONY - czyli wszystko, 

co sie na niej znajduje 
LinkiModyfikacja:
09.08.01 (linie)
  Jednym z powodów, który skłonił mnie do stworzenia tej strony, jest to że, na przykład: choć wszyscy (prawie) słyszeli o reducie Ordona, to tak naprawdę nie bardzo wiadomo co to właściwie jest. Dlatego postanowiłem, że spróbuję chociaż w ogólnym zarysie przedstawić ten temat. Nie zamierzam wgłębiać się w szczegóły, z braku miejsca, obszerności tematu itp. Ponadto rzecz dotyczy dosyć długiego przedziału czasowego, i z pewnością "przećwiczono" w praktyce wszystkie możliwe wersje budowy umocnień.
   Do dnia dzisiejszego zachowało się sporo dawnych umocnień stałych, były to obiekty wznoszone latami, dużym nakładem sił i środków finansowych. Inaczej przedstawia się sprawa z umocnieniami polowymi, wznoszonymi naprędce, w ciągu jednego czy kilku dni. Zasadniczą różnicą w stosunku do umocnień stałych było to, że były to dzieła znacznie słabsze, wymagające dokładnego określenia czasu ich budowy, gdyż musiały być ukończone przed nadejściem przeciwnika, nieukończone umocnienie praktycznie miało niewielka wartość bojową. Umocnienia polowe, w przeciwieństwie do stałych, które były obiektami zamkniętymi, mającymi bronić określonego miejsca, z reguły miały postać linii, służyły do wyrównania szans w bitwie z silniejszym przeciwnikiem.
  Sposób i zasady budowy tego rodzaju umocnień zasadniczo nie zmieniał się przez kilka stuleci. Umocnienia budowane w wieku XVI jak i w czasie amerykańskiej wojny secesyjnej były do siebie podobne.
  Strona powstała w dużej mierze w oparciu o napisaną w 1825r. książkę I. Prądzyńskiego pt. Umocnienia polowe. 
poczta: M.J.Aszyk:
marekaszyk@poczta.onet.pl

 
STATYSTYKI ODWIEDZIN STRON WWW